Rijeka Una, je dobila ime od starih rimljana, koji su, po prvi put ugledavši njenu živopisnu ljepotu i čuvši žubor njenih slapova, uzviknuli UNA što bi prevodu značilo “jedna” ili “jedina”.
Za rijeku Unu se sa pravom može reći da je jedna i jedina rijeka u Bosni iHercegovini koja se svojom ljepotom i bogatstvom sedrenih tvorevina izdvaja od ostalih.
Cijelim svojim tokom čista smargdnozelena voda rijeke Une stvorila je najljepšu igru vode i svijetlosti, stvarajući niz hidroloških, geomorfoloških i drugih fenomena među kojima se ističu mnogi sedreni oblici, brzaci, vodopadi, ade i riječna jezera.
Una je svojim procesom stvaranja sedre i sedrenih fenomena unikatna prirodna pojava na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Una je rijeka u sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine koja manjim dijelom čini zapadnu granicu BiH i Hrvatske.
Po nekim pretpostavkama naziv rijeke Una potiče od latinske riječi uno, što ima značenje jedna, jedina.


Una izvire u selu Donja Suvaja ispod planine Stražbenice, i protiče kroz:
◦ Martin Brod
◦ Kulen Vakuf
◦ Ripač
◦ Bihać
◦ Bosansku Krupu
◦ Bosansku Otoku
◦ Bosanski Novi
◦ Bosansku Kostajnicu
◦ Hrvatsku Kostajnicu
◦ Bosansku Dubicu
◦ Jasenovac

Ulijeva se u Savu blizu mjesta Jasenovac.
Njene glavne pritoke su Sana, Unac, Krušnica i Klokot.
Ukupna dužina ove ljepotice koja pripada crnomorskom slivu je oko 212 km.
Površina njenog sliva je 10,400km2.


Rijeka Una - Jedinstvena ljepotica

Cijeli tok rijeke Une proglašen je Nacionalnim parkom.

Provedene su i prve aktivnosti čišćenja smeća sa pojedinih područja, a pristižu i prvi turisti koji su čuli za prirodne ljepote i moguđnosti rekreacije koje nudi ova rijeka.

Rijeka Una, osim što je posebna po svojoj ljepoti, pruža velike mogućnosti za razvoj, ne samo za BiH već i za susjednu Hrvatsku.

Međutim, iako je ovo kraj gdje je ekološka svijest visoko razvijena, postoji opasnost od zagađenja i time umanjivanja značaja potencijala koje nudi rijeka i njena dolina.

Stoga se u posljednje vrijeme, pored razvoja turizma, ekonomije, te opstanka povratničkog stanovništva na obalama Une, posebna važnost pridaje projektima koji rješavaju problem otpadnih voda.






Rafting na rijeci Uni je postao nezaobilazni društveni događaj, što dokazuju brojne poslovne grupe kao i porodice koje se na ovu rijeku uvek ponovo vraćaju.

Gornji tok Une je potpuno pitak, te je proglašen Nacionalnim parkom, a to je dovoljan dokaz izuzetne ljepote i čistoće koju ova rijeka posjeduje, kao i glavni razlog zašto se Una smatra pravom oazom istinskih zaljubljenika prirode i prirodnih ljepota.

Rafting na najljepšim i najatraktivnijim dijelovima ove rijeke, pruža priliku da se vide i obiđu prirodne pećine kao i izvori pitke vode, čija temperatura iznosi svega 7°C, uživanje kako u plivanju, tako i u izazovnim skokovima sa mnogobrojnih stijena i mostova.

Rafting na Uni obično počinje iz Kulen Vakufa, bajkovitog naselja na vještačkom riječnom otoku, ispod prahistorijske utvrde Ostrovice, pa preko Ripča, Bihaća do Bosanske Krupe.


Od većih pritoka izdvajamo Srebrenicu, Unac, Krušnicu, Mlječanicu,Moštanicu, Sanu kao priliv sa desne strane te Klokot i Žirovac sa lijeve strane uz napomenu da se u području toka rijeke od izvora do Bihaća u Unu ulijeva i mnošto podzemnih voda i manjih kraških vrela. Rijeci Uni pripada sliv voda između slivova rijeka Kupe i Save na sjeveru, Krke i Zrmanje na jugu, Korane na sjeverozapadu, Vrbasa na istoku te Save na sjeveroistoku. Klima pored Unskog sliva je umjerena kontinentalna planinska klima sa nekih 9.5 C ili približno 12.5 milijardi padavina godišnje. U vrijeme sušnih ljetnih mjeseci rijeku Unu karakteristiše nizak vodostaj a od novembra do kraja proljeća vodostaj rijeke je prilično visok a rijeka nerijetko zna i da poplavi. U polaznom toku gdje ima osobine planinske rijeke, sve do Martinbroda Una ima prvu kategoriju kvalitete vode. Sve do Bihaća Una teče dinarskim smjerom tj. od jugoistoka prema sjeverozapadu a poslije tok rijeke skreće u pravcu sjeveroistoka i dalje teče duboko usječenom, širkom i prostranom dolinom gdje ima drugu kvalitetu vode.
Rijeka Una zimi
Rijeka Una ljeti


U dolini rijeke Une od Brekovice do Bosanske Krupe, na dužini oko 20 km, nalazi se Grmuški rezervat kao geomorfološki fenomen.
U ovom kanjonu uzdižu se strme stijene iznad rijeke Une preko 300m visoko.
Na dijelu Štrbačkog buka Una se stropoštava sa visine od 24 m. Ovaj prirodni spomenik sa vodopadima u Martin Brodu predstavlja najveću vrijednost prirodne baštine prve kategorije u Bosni i Hercegovini.
Martin Brod jedan je od najljepših i najprivlačnijih dijelova Une i istoimenoga nacionalnog parka jer je sedra stvorila mnoštvo kanala, brzaca i otoka, te nekoliko većih vodopada.
Osim spomenika prirode u dolini rijeke Une nalaze se i mnogi spomenici kulture koji su skladno ukomponirani u prirodni ambijent, što značajno doprinosi njenoj vrijednosti i potrebi zaštite.